Międzyzdroje 4F

Zakończył się Kurs Przewodnikowski „Latarnik II” – kurs na instruktorów

W dniach 10-11 i 18-20 listopada 2022r. na terenie budynku, w którym znajduje się harcówka X Szczepu „Gniazdo” ZHP w Międzyzdrojach odbył się Kurs Przewodnikowski „LATARNIK II”, czyli kurs przygotowujący do dalszej drogi harcerskiej, ale już jako instruktor ZHP, taki kurs wychowawców harcerskich. Został on zorganizowany we współpracy Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP i Zespołu Kadry Kształcącej Hufca Szczecin – Pogodno ZHP.

Dwa zjazdowe weekendy zostały przeprowadzone w formie kilkudniowych spotkań. W kursie wzięło udział 19 harcerek i harcerzy z hufców: Szczecin, Szczecin-Pogodno, Szczecin-Dąbie, Stargard i oczywiście z Hufca Ziemi Wolińskiej. Uczestniczyli oni w różnych zajęciach i warsztatach, które nie tylko przygotowywały ich do pełnienia funkcji wychowawcy, lecz także pozwalały doskonalić harcerskie umiejętności oraz wiedzę. Kursanci mogli dowiedzieć się więcej między innymi o najważniejszych dokumentach w ZHP, o komunikacji, planowaniu pracy oraz własnego instruktorskiego rozwoju, o byciu liderem, motywowaniu siebie i innych. Mówiono o harcerskiej wspólnocie, o bezpieczeństwie, o przepisach, o identyfikacji wizualnej. Były także bardziej dynamiczne formy jak quiz z dzwonkiem, zagadki logiczne czy testy osobowościowe z przymrużeniem oka. A podczas trwania pierwszej części szkolenia zarówno kursanci, jak i kadra kursu w ramach służby na rzecz lokalnej społeczności wzięli udział w miejskich uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 

W ostatni weekend całość szkolenia zwieńczył sobotni obrzędowy kominek, w trakcie którego podsumowaliśmy przebieg kursu. Atmosfera była wyjątkowa, a wszystko to dzięki przyjętej konwencji i naszemu motto: „Bądź jak latarnia morska, świeć jasnym, mocnym światłem i wskazuj drogę innym”. Wszyscy uczestnicy i kadra musieli wykonać sobie statek z papieru. Po tym jak zapłonęły świece i wybrzmiała gawęda każdy z uczestników i kadry kolejno umieszczał swój statek… jedni dopłynęli do zaimprowizowanego portu, inni utknęli na mieliźnie, jeszcze inni ledwie dostrzegali światło latarni morskiej, a jeszcze inni już z tego portu wypływali w morze na kolejny rejs. Byli też tacy, którzy oczekiwali na redzie niosąc pomoc tym, którzy zeszli z kursu… Słowa wypowiadane przez kursantów bardzo kadrę wzruszyły. Były szczere i płynące prosto z serca, a wypowiedzenie ich wymagało dojrzałości i odwagi.

Po ostatnim wspólnie spożytym śniadaniu i uporaniu się z porządkami odbył się apel, w trakcie którego odczytany został rozkaz a w nim potwierdzenie ukończenia kursu przez wszystkich uczestników oraz słowa podziękowania dla kadry. A później już pożegnalny krąg przyjaźni i ostatnie uściski przed drogą do domów. To był dobry czas pokazujący, że mamy wspaniałą harcerską młodzież – tą młodszą, i tą ciut starszą. A teraz do domów, do swoich gromad i drużyn… i do roboty. Stopień przewodnika sam się nie zdobędzie!

Dziękujemy Nadmorskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku oraz Rejonowemu Oddziałowi Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Międzyzdrojach za użyczenie pomieszczeń na szkolenia, a także Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach za pyszne obiady. Wydarzenie finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 oraz ze środków Gminy Międzyzdroje.

Czuwaj!
hm. Marek Niewiarowski
phm. Tomasz Rychłowski
Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP

 
error: Nie posiadasz zgody do kopiowania zawartości ze strony.